Co je to HEPA filtr

co-je-hepa-filtr

HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtry jsou stále více využívány v široké řadě aplikací, od domácností a kanceláří až po nemocnice a laboratoře.

Ale co přesně jsou HEPA filtry a proč jsou tak důležité pro kvalitu ovzduší, které dýcháme? V tomto článku se podrobně podíváme na HEPA filtry, jejich funkci a význam.

 

Definice HEPA Filtru

HEPA filtr je typ vzduchového filtru, který je schopen zachytit velmi malé částice, které by jinak mohly proniknout do našich plic a způsobit zdravotní problémy. Název HEPA je zkratkou pro High Efficiency Particulate Air, což lze přeložit jako vzduch s vysokou účinností zachycení částic.

Podle Evropské normy EN 1822 musí HEPA filtry zachytit minimálně 99,95% částic o velikosti 0,3 mikrometru v případě třídy H13 a 99,995% těchto částic pro třídu H14.

 

Jak HEPA Filtry Fungují?

HEPA filtry fungují na principu mechanické filtrace. Vzduch je nasáván do filtru, kde jsou částice, včetně prachu, pylu, bakterií a virů, zachyceny v mnoha vrstvách vláken. Tyto vlákna jsou tak jemné, že dokáží zachytit i velmi malé částice.

Mechanika zachycování částic v HEPA filtru je založena na třech hlavních procesech:

  1. Intercepce: Kde částice, které se blíží k vláknu, jsou zachyceny a drženy na jeho povrchu.

  2. Impakce: Kde větší, těžší částice jsou odraženy přímo do vláken.

  3. Difůze: Kde menší částice, které se pohybují chaoticky, jsou zachyceny mezi vlákny.

 

Důležitost HEPA Filtrů

HEPA filtry jsou důležité z mnoha důvodů.

Zdraví

HEPA filtry jsou schopny zachytit alergeny a mikroskopické patogeny, které mohou způsobit zdravotní problémy. To je činí nezbytnými v prostředích, kde je třeba minimalizovat kontaminaci vzduchu, jako jsou nemocnice a laboratoře.

Kvalita ovzduší

HEPA filtry mohou také výrazně zlepšit kvalitu ovzduší v našich domovech a pracovištích tím, že odstraňují prach, pyl a jiné alergeny.

 Na našem e-shopu Cleno najdete: